Przyczyny progresji skóry tłustej

Przyczyny progresji skóry tłustej

Posiadanie tłustej skóry to dolegliwość, która może dotyczyć kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym genetyką, hormonami i stylem życia. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na to, jak bardzo tłusta będzie Twoja skóra. Istnieją jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojej skórze.

Genetyka

Zidentyfikowanie podstawowych przyczyn jest pierwszym krokiem do wyleczenia problemu tłustej skóry. Najlepszym sposobem jest przeprowadzenie analizy skóry przez licencjonowanego specjalistę. Poza tym, niektóre z najlepszych porad dotyczących urody można poznać metodą prób i błędów.

Należy nie tylko upewnić się, że używasz odpowiednich produktów na swojej twarzy, ale także rozważyć swój styl życia, dietę i rutynę ćwiczeń. Oprócz włączenia większej ilości ćwiczeń do codziennej rutyny, powinnaś również dać swojej skórze odpocząć od czasu do czasu. Na przykład, nie zapominaj o nawilżeniu twarzy po długim dniu intensywnych ćwiczeń. Unikaj również stosowania ciężkich kremów i kremów nawilżających, ponieważ produkty te mogą powodować przetłuszczanie się skóry. Jeżeli Twoja skóra jest bardziej sucha, możesz spróbować użyć produktów na bazie żelu, aby zmniejszyć jej błyszczenie – fragment ten jest twórczością ekspertów strony diy-lab.pl. Podobnie, stosuj bezolejowe kremy nawilżające, aby uniknąć okropnej strefy t.

Wilgotność

Utrzymanie skóry w czystości jest niezwykle ważne w wilgotnym klimacie. Wiele zanieczyszczeń i zarazków może zostać uwięzionych na powierzchni skóry. Trzymanie rąk z dala od twarzy pomoże zminimalizować to ryzyko.

W gorącym i wilgotnym klimacie, Twoja skóra będzie produkować więcej sebum. Może to zatykać pory i powodować wypryski. Możesz zapobiec ryzyku wystąpienia tych problemów, stosując środek do oczyszczania twarzy, który usunie z niej nadmiar oleju. Możesz również stosować masła do ciała i kremy do rąk na suchych obszarach ciała.

Gdy jesteś narażony na działanie alergenów, mogą pojawić się u Ciebie wysypki i pokrzywka. Jest to stan znany jako skóra atopowa. Możesz tego uniknąć nosząc odzież ochronną i myjąc twarz po spędzeniu czasu na zewnątrz.

W wilgotnym klimacie Twoja skóra będzie produkować więcej sebum i potu. Pot jest pożywką dla bakterii i pleśni. Utrzymywanie skóry w czystości jest ważne, aby zapobiec infekcjom. Możesz to zrobić stosując lżejszy krem nawilżający.

Możesz również chronić swoją skórę przed wysuszeniem, używając nawilżacza powietrza. Możesz również dostosować swoją rutynę pielęgnacji skóry, aby poradzić sobie ze zmieniającą się wilgotnością. Możesz to zrobić stosując bogaty krem nawilżający, który zawiera glicerynę i ceramidy.

Możesz również zwiększyć obrót komórkowy poprzez utrzymywanie skóry w stanie nawilżenia. Pozwoli to jej łatwiej zrzucić martwe komórki skóry i promować zdrowy blask.

Powinnaś również dostosować swoją rutynę pielęgnacyjną do zmieniającej się wilgotności względnej w Twoim domu. Najlepsza wilgotność względna dla Twojej skóry wynosi od 30 do 50 procent.

Jeśli masz dolegliwości takie jak egzema lub skóra atopowa, możesz skonsultować się z dermatologiem, aby dowiedzieć się więcej o rutynie pielęgnacji skóry i o tym, jak uniknąć dalszych komplikacji. Mogą oni również przepisać leki na receptę lub zaoferować zabiegi oparte na laserze i świetle.

Ekspozycja na słońce

Oparzenia słoneczne mogą powodować powstawanie zaskórników i wyprysków. Niechroniona ekspozycja na słońce pogarsza istniejące już wypryski. Promienie słoneczne wysuszają skórę i zwiększają produkcję melaniny. Promienie UV zaburzają również tkankę łączną.

Słońce jest również najlepszym źródłem witaminy D, która pomaga utrzymać mocne kości. Słońce może również prowadzić do zlokalizowanej nadprodukcji melaniny, co może skutkować plamami wątrobowymi. Jest to również źródło witaminy A, która pomaga skórze się leczyć. Światło UVB uszkadza włókna elastyny w skórze, co jest powodem powstawania zmarszczek.

Oprócz słońca, do problemów skórnych mogą przyczynić się inne czynniki, takie jak stres i hormony. Najlepszym sposobem leczenia skóry tłustej jest unikanie ekspozycji na słońce w ciągu dnia. Jeśli nie jesteś w stanie tego uniknąć, stosuj niekomedogenny krem z filtrem o wartości SPF co najmniej 15. Dobrym pomysłem jest również stosowanie pudru do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym, który zapewni Ci matowe wykończenie.

Inne rzeczy, które możesz zrobić to stosowanie olejków botanicznych, które pomogą przywrócić równowagę Twojej skórze. Staraj się również unikać stosowania gęstych kremów z filtrem przeciwsłonecznym, które mogą blokować pory. Olej sezamowy jest naturalnym składnikiem, który może pomóc. Używanie oleju jojoba, który podobno ma naturalne składniki aktywne, może również pomóc.

Pomimo tego wszystkiego, nikt tak naprawdę nie wie, jak bardzo szkodliwe promienie słoneczne wpływają na skórę. Przeprowadzono jednak pewne badania, które dowodzą, że skóra może się zregenerować po uszkodzeniach. Doprowadziło to do powstania koncepcji fotoprotekcji, która, jak udowodniono, zapobiega chorobom skóry. Mówi się również, że promienie słoneczne są dobrym motywatorem. Nie jest więc zaskoczeniem, że ludzie mają tendencję do wychodzenia na słońce więcej niż powinni.

Hormony

Tysiące biochemicznych posłańców pracuje nad regulacją funkcji ludzkiego ciała. Na działanie tych posłańców wpływa wiele czynników. Skóra, która jest jednym z największych organów w organizmie, odgrywa kluczową rolę w zdolności organizmu do regulowania temperatury i eliminacji płynów. Z kolei na skórę wpływają hormony.

W okresie dojrzewania gruczoły łojowe zwiększają swoją wielkość i wydzielają oleistą substancję. Substancja ta, zwana sebum, może być głównym czynnikiem powodującym przetłuszczanie się skóry. Gdy produkowana jest zbyt duża ilość łoju, może on zatrzymywać zatkane pory i tworzyć zaskórniki, które mogą mieć charakter zapalny i prowadzić do trądziku.

Skóra reaguje również na choroby i klimat, a także zmienia się wraz z wiekiem i chorobami. Niektóre hormony płciowe, takie jak androgeny, mogą zwiększać produkcję sebum. Hormony te dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Cykl menstruacyjny może również wpływać na powstawanie trądziku. W badaniu przeprowadzonym na kobietach z tłustą skórą stwierdzono, że ilość produkowanego sebum zwiększała się podczas miesiączki. Jest to dobra wskazówka, że hormony mogą być czynnikiem w powstawaniu trądziku.

U niektórych kobiet, które przestają przyjmować złożone tabletki antykoncepcyjne, może wystąpić trądzik. Jeśli doświadczasz hormonalnego zaostrzenia trądziku, warto skorzystać z pomocy medycznej, która pomoże przywrócić poziom hormonów.

Istnieje kilka metod leczenia dostępnych dla trądziku hormonalnego. Jednym z nich jest stosowanie produktów over-the-counter. Produkty te zawierają składniki, które zmniejszają stan zapalny i pomagają regulować pracę gruczołów łojowych. Mogą one jednak powodować podrażnienia i suchość.

Możesz również rozważyć stosowanie antyoksydantów, które zmniejszają stan zapalny. Kwasy tłuszczowe omega-3 również mogą pomóc. Możesz również spróbować jogi i medytacji, aby pomóc zmniejszyć stres. Uzyskanie siedmiu do dziewięciu godzin snu każdej nocy może również pomóc w regulacji poziomu hormonów.

Czynniki związane ze stylem życia

Posiadanie tłustej skóry może powodować wypryski i prowadzić do błyszczącej, tłustej cery. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do tego problemu, a Ty możesz dokonać pewnych zmian w swoim stylu życia, aby zminimalizować ten stan skóry.

Jednym z najbardziej oczywistych czynników, które będą miały wpływ na Twoją skórę jest pogoda. Gorące i wilgotne warunki mogą stymulować Twoje gruczoły łojowe, powodując, że będą one produkować więcej oleju. Dobrym pomysłem jest również unikanie stosowania ciężkich kremów, ponieważ zatykają one pory. Dobrym wyborem jest matowy krem nawilżający, który wchłonie nadmiar oleju.

Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest Twoja dieta. Żywność o wysokiej zawartości rafinowanych węglowodanów jest często winowajcą tłustego połysku. Dobrym pomysłem jest również picie dużej ilości wody i ćwiczenia, ponieważ te dwie czynności mogą nawilżyć Twoją skórę.

Posiadanie tłustej skóry nie jest przyjemne, ale istnieje kilka dostępnych sposobów leczenia. Dermatolog będzie w stanie pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego typu skóry. Istnieje również kilka produktów do stosowania w domu, które pomogą zmniejszyć przetłuszczanie się skóry, w tym środki nawilżające i toniki. Pamiętaj, aby przed zakupem skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje kilka potencjalnych skutków ubocznych stosowania tych produktów.

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do przetłuszczania się skóry, ale zidentyfikowanie najważniejszych z nich pomoże Ci zminimalizować ten stan skóry i uzyskać czystszą skórę. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest próba wprowadzenia pewnych zmian w codziennej rutynie. Oprócz zmiany diety, może być konieczne zmniejszenie ekspozycji na czynniki drażniące, takie jak dym papierosowy i kurz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top